2019 COMPETITION TOUR

Congratulations to each of our winners!  Thank you for joining us this season and we look forward to seeing you next season!  Don't forget to celebrate your win by purchasing patches and merch in our online Butterfly Boutique!
Miss Danceline USA Sponsored By

SOLO AWARD WINNERS


Top High School Solos
2nd Place -  Madi Stutts - Rudder HS
3rd Place  - Karli Mason - Rudder HS  
Finalist - Hailey Diaz - John Marshall HS
Finalist - Haeven Gibbon - Liberty Hill HS

Finalist- Leah Hanstein - Liberty Hill HS

Miss Danceline USA -
Brylee Brandt - Liberty Hill HS
Top Young Junior Solos
1st Place - Kylee Whitcomb - Cedar Park Dance

Top Junior Solos
1st Place -  Scarlett Justus - Cedar Park Dance
2nd Place - Dana Jung -  Acrotex
3rd Place - Emma Mitchell - AcroTex


Top Junior High Solos
​1st - Gracelynn Thomas - Center Stage
2nd - Sarah Childress  - AcroTex
3rd Place - Lindsie Varnell - AcroTex 


DUET AWARD WINNERS

ENSEMBLE AWARD WINNERS

Small Ensembles
YOUNG JUNIOR
1st Place: AcroTex, “Legit”
2nd Place: AcroTex, “The Bass Goes Boom”

JUNIOR HIGH
1st Place: AcroTex, “Radio”


HIGH SCHOOL

1st Place: Rudder HS, “Social Officers”


Medium Ensembles
YOUNG JUNIOR
1st Place:  Center Stage, "A Million Dreams"
2nd Place: Center Stage, "Bikini Body"


JUNIOR HIGH
1st Place:  AcroTex, "Perfect Family"
2nd Place: AcroTex, "Caravan" 


Student Choreographed Ensembles
1st Place: Bruceville Eddy, “Lifer”


Elite Ensembles
1st Place: Rudder HS

Young Junior
1st Place: Cedar Park Dance Co, Whitcomb/Shelton

Junior
1st Place: Cedar Park Dance Co, Whitcomb/

2nd Place: AcroTex, Mitchell/Jung

Junior High
1st Place: Center Stage, Thomas/Kosnik
2nd Place: Bruceville Eddy JH, Moffett/Godwin

High School/Varsity
1st Place: Rudder HS, Mason/Stutts
2nd Place: Copperas Cove HS, Garret/Davis
3rd Place: AcroTex, Varnell/Varnell

TRIO AWARD WINNERS

High School/Varsity
1st Place: John Marshall HS, Bessant/Nakrani/Ward

BEST IN CATEGORY AWARDS

Officer Jazz
Small Team, Class II: Rudder HS
Team Jazz
JV Team: Liberty Hill JV
Small Team, Class I: Lanier HS
Small Team, Class II: Rudder HS
Medium Team, Class II: Copperas Cove HS

Team Jazz Champion: Lanier HS
Officer Lyrical 
Medium Team, Class I: John Marshall
Officer Novelty
Small Team, Class II: Rudder HS
Medium Team, Class I: John Marshal HS
Team Lyrical
JV Team: Liberty Hill JV

Team Lyrical Champion: Liberty Hill JV
Officer Pom
Medium Team, Class I: Crowley HS
Officer Modern
Medium Team, Class I: Crowley HS
Team Novelty
JV Team: John Marhsall JV
Medium Team, Class I: Crowley HS
Medium Team, Class II: Copperas Cove HS

Team Novelty Champion: Copperas Cove HS
Officer Contemporary
Small Team, Class II: Rudder HS
Team Pom
JV Team: Liberty Hill JV
Small Team, Class II: Rudder HS
Medium Team, Class I: Crowley HS

Team Pom Champion: Crowley HS & Liberty Hill JV
Team Hip Hop
Small Team, Class I: Lanier HS

Team Modern
Medium Team, Class I: Crowley HS

Team Contemporary
Small Team, Class I: Bruceville Eddy HS
Small Team, Class II: Rudder HS

Team Contemporary Champion: Rudder HS

SPECIAL JUDGES AWARDS

Outstanding Showmanship Award
Copperas Cove HS- Team Novelty

Artistic Expression Award
Rudder HS- Team Contemporary
Outstanding Precision Award
LIberty Hill JV- Team Pom

Outstanding Entertainer Award
Lanier Hs- Team Hip Hop
Technique Award
Crowley HS- Team Modern
Outstanding Presentation Award
Bruceville Eddy JH- Team Novelty
Outstanding Costuming Award
John Marshall HS- Team Novelty
Choreography Award
Lanier HS- Team Jazz
Congenialty Award
Copperas Cove HS

DIVISION I

JUDGES CHOICE

Congratulations....
  OFFICERS
Lanier HS
Congratulations....
Judge #1: John Marshall Officer Modern
Judge #2: Bruceville Eddy Team Novelty
Judge #3: Liberty Stars JV Team Lyrical

DOUBLE DIVISION I

DANCELINE GOLD

Congratulations....
  OFFICERS
Copperas Cove HS
Congratulations....
OFFICERS
Rudder HS Contemporary
Crowley HS Modern 
John Marshall HS Lyrical

TEAMS
Crowley HS Modern
Lanier HS Hip Hop
​Liberty Hill HS JV Pom

SWEEPSTAKES

Congratulations....
OFFICERS
Bruceville Eddy HS
Crowley HS

TEAMS
Bruceville Eddy JH
Liberty Hill JV
John Marshall JV
Bruceville Eddy HS
Lanier HS
John Marshall HS
Copperas Cove HS

GRAND CHAMPION

Congratulations....
OFFICER DIVISION
Small Team, Class I Officers: Lanier HS
Small Team, Class II Officers: Rudder HS
Medium Team, Class I Officers: John Marshall

TEAM DIVISION
JV Team, Liberty Hill HS
Small Team, Class I: Lanier HS
Small Team, Class II: Rudder HS
Medium Team: Crowley HS​

PLATINUM SWEEPSTAKES

Congratulations....
OFFICERS
Rudder HS
John Marshall HS

TEAMS
Crowley HS
Rudder HS

RING OF CHAMPIONS

1st Place: Crowley HS 
2nd Place: Lanier HS
3rd Place: Rudder HS

Order Your Award Patches Today!

SHOP NOW